Novembra zadnji film Francisa Forda Coppole
28. novembra v kina prihaja zadnji film Francisa Forda Coppola z naslovom MEGALOPOLIS. Glavne vloge imajo Adam Driver, Aubrey Plaza, Dustin Hoffman, Giancarlo Esposito, Laurence Fishburne, Nathalie Emmanuel in Shia Labeouf.
Megalopolis (Francis Ford Coppola) v kinu od 28.11.2024
Francis Ford Coppola je eden najvplivnejših in najbolj cenjenih filmskih ustvarjalcev našega časa; petkratni nagrajenec z oskarjem režiser, pisatelj ali producent filmov, kot so Patton, trilogija Boter, Ameriški grafiti, Prisluškovanje, Apokalipsa zdaj, Odpadniki in Drakula Brama Stokerja. Pridružuje se majhni skupini filmskih ustvarjalcev z več nagradami zlata palma, zlati globusi, nagradami ceha piscev in režiserjev ter prestižno spominsko nagrado Akademije Irvinga G. Thalberga. Kot soustanovitelj pionirskega filmskega podjetja American Zoetrope z Georgeom Lucasom je začel in negoval kariero filmskih ustvarjalcev Carrolla Ballarda, Johna Miliusa, Sofie Coppole ter igralcev Al Pacina, Roberta De Nira, Jamesa Caana, Harrisona Forda, Richarda Dreyfusa, Diane Keaton, Roberta Duvalla, Laurenca Fishburna, Matta Dillona in Diane Lane. Filmi, ki jih je produciral Zoetrope, so prejeli 16 oskarjev® in 70 nominacij. Coppola je kot pisatelj, režiser, producent in tehnološki pionir ustvaril dela, ki so pomagala oblikovati sodobno ameriško kinematografijo.
Coppola, rojen leta 1939 v Detroitu in odraščal v Queensu v New Yorku, je bil potomec glasbeno nadarjene družine. Njegov ded po materini strani Francesco Pennino je bil tekstopisec, njegov oče Carmine pa je bil »glavna flavta« v Toscaninijevi Simfoniji. Coppola, ki ga je kot otrok ohromil otroška paraliza, je pisal zgodbe, se igral z lutkami in se začel zanimati za film, potem ko je dobil za igračo filmski projektor. Sorodne duše je našel na srednji šoli Great Neck in spet na univerzi Hofstra, kjer so mu njegovi zvezdniški prispevki v gledališki umetnosti prinesli številne gledališke nagrade Dana Laurencea in najvišje dramsko priznanje šole, nagrado Beckerman. Po diplomi leta 1959 z diplomo iz gledališča se je vpisal na UCLA za podiplomski študij filma. Na univerzi UCLA je leta 1962 prejel nagrado Samuel Goldwyn Writing Award za svoj scenarij Pilma Pilma, zaradi česar ga je Seven Arts najela kot scenarista. Po različnih delih pri nizkoproračunskih žanrskih filmih Rogerja Cormana mu je Corman dovolil, da je režiral enega od svojih scenarijev, Demenca 13. Na snemanju tega filma je spoznal Eleanor Neil, s katero se je kasneje poročil in z njo imel tri otroke: Gian-Carla, Romana in Sofio.
Francis Ford Coppola je bil vedno sanjač, vendar je eden tistih redkih ljudi, ki so svoje sanje odločno spremenili v resničnost. Z otroško domišljijo in vedno radovednim umom še naprej sledi svojemu prepričanju, da se lahko čarobna kombinacija talenta in tehnologije, ki je bila osnova za rojstvo filma, še naprej združuje na vedno nove načine.