MESEČEK (»Der Mondmann«)
- sinhronizacija
- Stephan Schesch
- Animirani - družinski film, Sinhronizacija
- 7. 09. 2013
- sinhronizacija
Povzetek
07.09.2013 * družinski animirani film, 95 minut
Stephan Schesch * sinhronizirano v slovenščino
Presidend – Gregor Geč
Bunsen van der dunkel – Martin Janežič
Father – Matjaž Lovše
Adjutant – Mate Brodar
Moon man – Ernest Fejzić
Ice cream man – Eri
Narrator – Matjaž Lovše
Daughter – Biba Ivanović
Conquistadora – Ana Praznik
Neil armstrong – David Vezjak
Film ustvarjalcev animirane klasike Trije razbojniki je likovno dovršena (in ročno risana) pravljica o Mesečkovem potovanju po našem pisanem svetu, ki spregovori tudi o prijateljstvu, sprejemanju in razumevanju.
ZGODBA
Meseček sam živi na Luni in grozno mu je dolgčas. Neke noči mimo Lune pridrvi komet. Meseček izkoristi priložnost, ujame komet za njegov rep in skupaj z njim poleti na Zemljo. Padec kometa opazijo na sedežu Predsednika, kjer zaženejo alarm pred napadom iz vesolja. Predsednik je besen – končno mu je uspelo zasesti še zadnji košček Zemlje, zdaj pa to ozemlje napadajo Nezemljani. Na njegov ukaz se prične lov za Mesečkom, a vse, kar najdejo, so stopinje blizu kraterja, ki vodijo v pisan gozd. Meseček se medtem poda na dolgo potovanje in odkrivanje lepot narave. Na Zemlji pa ne odkrije le svetlikajoče se reke, pisanih rastlin in živali, temveč tudi otroke, ki brez Mesečka na Luni ne morejo zaspati. Meseček se želi in mora vrniti, toda brez pomoči otrok in znanstvenika mu ne bo uspelo.
Film Meseček je klasična zgodba o osamljenosti, drugačnosti, sprejemanju in razumevanju. Nastal je po knjigi priznanega pisatelja in ilustratorja Tomija Ungererja, ki je tudi avtor slikanice Trije razbojniki. Slikanico Meseček je Maurice Sendak označil kot najpomembnejše delo svojega časa.
»Meseček in Trije razbojniki sta moji najljubši slikanici Tomija Ungererja. Po lepi izkušnji s Tremi razbojniki sva se s Tomijem lotila še predelave Mesečka. Njegov prispevek je bil ključen, saj je predlagal nadgradnjo zgodbe iz knjige, seveda povsem v njegovem duhu.«
Stephan Schesch, režiser, scenarist in producent filma
STEPHAN SCHESCH (režiser, scenarist in producent)
Stephana poznamo kot producenta dveh pomembnih filmov, ki smo ju prikazali v Sloveniji, najprej mongolskega celovečerca Jama rumenega psa (Die Höhle des gelben Hundes, Byambasuren Davaa, 2005) na festivalu Mesto žensk in nato še animirane klasike Trije razbojniki (Die drei Räuber, Hayo Freitag, 2007), ki jo v Kinodvoru že peto leto gledajo generacije otrok iz vrtcev. Oba filma sta prejela številne pomembne nagrade, slednji tudi nagrado občinstva v Annecyju. Po dobri izkušnji sodelovanja s priznanim pisateljem Tomijem Ungererjem pri Treh razbojnikih se je Stephan Schesch lotil svojega prvega celovečernega animiranega filma. Pomembno podporo pri ustvarjanju Mesečka je avtorju ponudil tudi irski koproducent, Cartoon Saloon, sicer producent animirane mojstrovine Skrivnost iz Kellsa.
KRITIKE
»Svež, ljubek in preprost film. Nič tipskega ni v njem in ne nosi nepotrebnih čustvenih vrhuncev. /…/ Enostavnost likov in zgodbe je privlačna za otroke, medtem ko je likovna podoba s prekrasnimi barvnimi paletami tako skrbno izbrana in dodelana, da ponuja presežke tudi odraslim gledalcem. /…/ Film prinaša tudi nežno sporočilo o osamljenosti in prijateljstvu – in to brez ene same napačne poteze.«
Richard Scheib, At Moria
»Z barvito, včasih namenoma shematično risbo nas zgodba Tomija Ungererja ponovno očara. Nepričakovana izbira glasbe, med rockom in bluesom (Moon River Louisa Armstronga), krepi občutek poetičnega, neotipljivega, kar naredi risanko brezčasno.«
Olivier Bachelard, Abus de ciné
»Podobnosti s Čarovnikom iz Oza je precej – kot Dorothy mora tudi Meseček najprej odkriti novi svet, da bi bolje spoznal svojega. Lepota zgodbe spominja še na drugo veliko delo, Malega Princa Saint-Exupéryja. Predvsem zaradi nežnosti in neizkušenosti Mesečka, ki pa želi vedeti vse.«
Caterina Mirijello, Cinefilos.it
»Večina zgodbe je postavljena v noč, kar je svojevrsten vizualni izziv ne samo v filmu, pač pa predvsem v animiranem delu. Barvito ozadje nas očara, denimo v prizoru, kjer Meseček, obdan s cvetjem, lebdi na reki. Učinkovita uporaba svetlobe in teme dajeta občutek magične celosti. Pomemben segment filma je tudi glasba, od jazza do rocka, z Louisom Armstrongom (v omenjenem rečnem prizoru) na čelu.«
Monica Meijer, Cinemagazine